How to calulate sale price of rental per square foot?

Related Answers

Explore the latest questions and answers related to "How to calulate sale price of rental per square foot?"

Answered: What is a good price per foot on base molding

Building costs vary from region to region and even builder to builder. In the Midwest you could expect to have 80- $100 per sq. ft. These cost would in include materials - lumber,roofing,siding,doors and windows ,trims and labor.

Answered: How do I figure the square foot of a room I am going to heat? Is it L x W

Hi Cire, ---------- No, square foot is a measure of area. e.g: The floor area is L * W. --------- When you multiply: L * W * H you get the volume of the room (and if all [L & W & H) are in feet than the volume is in cubic feet). ----- Best regards,

Answered: After knee replacenent surgery develop drop foot. No nerves where cut

Compression of the nerve (or other damage) can cause drop foot.

Answered: 25 rental properties for sale

try we buy houses. i see alot of there ads out there, thats all i can think of right off hand,

Answered: Ft Lee px tv sales

Did you have a question, or was this just an advertisement?
Liked this question? Tell your friends about it

More Questions

Electrical building Cost for a single family home

As a builder I can tell you that in MN, for a starter home, it costs me about $2.00-$2.50 per SF to install the electrical. that doesnt include cost of electrical fixtures. Are you building the house yourself, and being an owner builder ? If so, you should take a look at http://www.GreenHomeCoach ...

storage rental unit

You can trust on him but don't forget to find a reliable storage services. To find them you will take a help from your friends & internet. As well you can check the review about that company. Whenever you want to hire such services, don't forget to read their rules & policies.

Can I claim loss on sale of rental if the home was rented only 11

Did you ever get an answer to this question?

Price value on china

about $1 per acre, with rice patties only 25 cents an acre without rice.